Ke konci roku 2021 podpořila komise pro posouzení rizik zřízená v rámci Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) francouzský návrh klasifikovat některé soli lithia, konkrétně uhličitan lithný, hydroxid lithný a chlorid lithný, do kategorie 1A, tedy jako látky toxické pro reprodukci. Důvodem jsou obavy z jejich možných negativních dopadů na plodnost lidí, nebo zdraví nenarozených či kojených děti.
Vdechování výparů a prachu lithia může být pro jednotlivce škodlivé, způsobovat bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, horečku/zimnici, náhlou žízeň, sladkou/nečistou kovovou chuť, podráždění hrdla, kašel, únavu, neklid, pocení, průjem, nadměrné močení a pocit celkové nevolnosti. Lidé s již narušenou respirační funkcí (stavy, jako je emfyzém nebo chronická bronchitida), mohou při vdechnutí trpět dalším postižením.
Požití lithia může způsobit chemické popáleniny v ústech a gastrointestinálním traktu. Ve velkých dávkách. Může způsobit závratě a slabost a možné poškození ledvin.
Přímý kontakt kůže s lithiem může způsobit chemické popáleniny s dalšími škodlivými účinky na zdraví, které se očekávají po vstupu do krevního řečiště otevřenými řeznými ranami.
Přímý kontakt očí s lithiem může způsobit chemické poleptání a vážné poškození očí, zatímco vystavení očí výparům lithia může způsobit extrémní podráždění.
Dlouhodobá expozice lithia může způsobit erozi zubů, záněty/vředy v ústech, změny ve funkci plic a podráždění průdušek. Lithium se také může hromadit v těle a začít ovlivňovat nervový systém a svaly, což způsobuje třes a poruchy koordinace, mezi jinými příznaky.